Zimná inštruktáž pre majiteľov auta

Tipy a rady

Zima je blízko, takže okrem dostatočného paliva na vykurovanie v dome by ste sa mali postarať aj o svoje auto. Existuje niekoľko postupov, no my sa pozrieme na tie najdôležitejšie, ktoré sa postarajú o vaše pohodlie a bezpečnosť.

Zimná inštruktáž pre majiteľov auta
Zimná inštruktáž pre majiteľov auta (Foto: unsplash.com)

Začnite pneumatikami

Najprv sa musíte postarať o pneumatiky na vašom aute. Odporúča sa ich vymeniť, keď priemerná denná teplota na ulici klesne pod -5 stupňov. Zároveň by ste v tejto veci nemali dlho váhať. Dokonca aj najľahšie nočné mrazy môžu spôsobiť nepríjemnosti a nepohodlie pri ceste do práce. Spolu s pneumatikami zároveň prekontrolujte a použite nové puklice.

Skontrolujte stierače

Dažďu a snehu bude v tejto časti roka viac než dosť a dobré stierače sa postarajú o to, aby bol výhľad na cestu najlepší za každých podmienok. Skontrolujte lišty stieračov a gumené tesnenia. Výmenou za kvalitnejšie si zaistíte to najlepšie pohodlie a bezpečnosť pri jazde.

Skontrolujte filtre

Ak ste mastné filtre od leta nemenili, je lepšie ich vyčistiť. V opačnom prípade budete musieť dýchať to, čo sa v nich nahromadilo, a to nie je pre zdravie ideálne.

Nové filtre pomôžu zabrániť kondenzácii spôsobenej náhlymi zmenami teploty a chránia motor pred prachom. Rovnako ako špeciálne plastové lemy blatníkov koleso pred nečistotami a blatom alebo snehom.

Nezabudnite ani na karosériu

Keď sme už pri tých blatníkoch, nemali by sme zabudnúť spomenúť aj karosériu. Od jesene je karoséria vozidla neustále pod vplyvom dažďa, snehu a zmien teploty. Preto sa odporúča teraz na jeseň vykonať na aute protikoróznu úpravu. Najlacnejšou možnosťou je natrieť auto špeciálnym voskom.

Obzvlášť dôležité je vyčistiť spodné časti vozidla, aby sa v nich nezdržali nečistoty. Nezabudnite však, že umývanie auta v chladnom počasí horúcou vodou je zakázané.

Text:PR