Buďte dobrí k svojim pneumatikám

Tipy a rady

Kto miluje svoje auto, určite vie, že šetriť sa neoplatí ani na pneumatikách. Čo robiť, aby sme sa z vlastností kvalitných pneumatík mohli tešiť čo najdlhšie rovnako ako z nášho auta?

Buďte dobrí k svojim pneumatikám
Buďte dobrí k svojim pneumatikám (Foto: PR)

Kontrolovať stav pneumatík

Keď nastane čas na prezúvanie pneumatík, väčšinou je s tým spojená aj hodinka pravdy. Stojíme pred stojanom s pneumatikami a zisťujeme ich stav. Sú ešte vhodné na jazdenie alebo je ich povrch už taký opotrebovaný, že by sme si tým koledovali o nešťastie na cestách alebo minimálne o pokutu? To, v akom stave naše pneumatiky pod dlhom odpočinku nájdeme, sa odvíja aj od toho, ako sme ich skladovali alebo či sme si ich na cestách zbytočne neničili na výmoľoch či obrubníkoch počas parkovania. Keď si po sezóne nasadíte zimné alebo letné pneu, nikdy nie je na škodu odísť do servisu na vyváženie kolies. Dôkladne nastavená geometria sa dokáže postarať o dlhšiu životnosť pneumatík. Tak sa stane, že ani jedna pneumatika sa neznehodnotí preto, že by bola viac zaťažená ako jej susedka. Ďalšou úlohou bude skontrolovať tlak v pneumatikách, čo by sa malo diať pravidelne počas celej zimnej či letnej sezóny a zvlášť, pokiaľ sa chystáte auto obdariť väčším nákladom alebo si ho vziať na dlhšiu cestu. I výber nových pneumatík by mal byť ovplyvnený tým, akú hmotnosť a rýchlosť znesú.

Pneumatiky z internetu

Znepokojil vás stav pneumatík? Netreba hneď zúfať, jednoducho si objednajte nové z internetu. Dnes je to také bežné ako nákup nábytku či oblečenia online. Pri výbere pneumatík z internetu vás prekvapí množstvo výrobcov a typov pneumatík, preto sa nezabúdajte riadiť tým, čo stojí v technických údajoch vášho vozidla. Možno vás to zláka k nákupu celoročných pneumatík, aby ste tak mohli mať raz a navždy pokoj s prezúvaním. Celoročné pneu majú svoje plusy aj mínusy, ak však radi cestujete, oveľa bezpečnejšie to bude v lete na letných pneumatikách a v zime na zimných pneumatikách. Pokiaľ sa v značkách pneumatík nevyznáte, stavte na hodnotenia odborníkov či rôznych nezávislých testov.

Text:PR