Staráte sa o svoje auto dobre aj uprostred zimy?
Pred každou zimou je asi prvé, čo vám v súvislosti s autom napadne, prezutie zimných pneumatík. To však zďaleka nie je všetko. Hodiť si do kufra metličku a škrabku, vymeniť letnú vodu v ostrekovačoch za zimnú a pozrieť, či niekde máte reťaze, stále nestačí. Čo ešte urobiť, aby ste zimu prežili v zdraví vy aj váš štvorkolesový miláčik?
Čistota, pol života vášho auta
Posypová soľ a mrznúce blato so snehom = smrť vašej karosérie a podvozku. Mnohí na tieto časti auta zabúdajú a v zime je to o to horšie. Oplatí sa vám preto zvoliť tlakové oplachovanie, vďaka ktorému svoje auto doslova zachránite. Rovnako odporúčame auto pred zimou dôkladne umyť celé a nechať si ho napastovať. Ak sa s tým nechcete trápiť a chcete to mať naozaj kvalitné, obráťte sa na profesionálov. Nestojí to až tak veľa a vaše auto sa vám odmení niekoľkými rokmi jeho bezpečného a pohodlného užívania navyše.
Práve teraz je najvyšší čas zadovážiť si gumené rohože do auta, ktoré majú práve v zimných mesiacoch viaceré výhody oproti autokoberčekom. Nákupná poradňa jednotlivé výhody a nevýhody rozvádza vo svojom článku autorohože alebo autokoberce?
Dvere vám už neprimrznú
Okrem škrabky na zmrznuté sklo dnes existuje aj viacero skvelých vychytávok. Či už sprej proti namŕzaniu skla, alebo v prípade námrazy rovno rozmrazovač skla. Vyhnete sa tak mechanickému škrabaniu po skle, ktoré vám jednak uberie čas a energiu a na druhej strane môže poškodiť sklo aj stierače. Pomôcť si viete aj sprejom proti zahmlievaniu skiel, ktorý si môžete hodiť do bočnej priehradky a v prípade potreby ho rýchlo vytiahnuť a použiť.
Skvelou vecou je aj gél na ošetrenie tesniacej gumy. Vďaka nemu zabudnete na nepríjemné pískanie za jazdy a tiež veľmi nepríjemné primŕzanie tesnenia dverí pri ich otváraní. Ak už siahate do peňaženky, vyberajte online a nezabúdajte na zľavové kódy k nákupu, ktoré ušetria aj desiatky eur navyše.
Motor sa musí zohriať rovnako, ako vy
Ak používate v lete tkané alebo látkové koberčeky, v zime ich určite vymeňte za gumenné. Ich údržba je pri všetkom snehu a vlhku neporovnateľne jednoduchšia. K údržbe auta v zime patria aj dobré zvyky počas šoférovania – jedným z nich je napríklad po naštartovaní počkať aspoň desať sekúnd. Nezabúdajte tiež na to, že vozidlo je na plný výkon pripravené až po cca 15 minútach jazdy, pretože olej, chladiaca kvapalina aj benzín či diesel sa potrebujú po naštartovaní dostatočne rozohriať. Ak vlastníte elektrické vozidlo, táto „povinnosť“ vám samozrejme odpadá.