Ako vymeniť žiarovky na aute vlastnými rukami

Tipy a rady

Aj vy máte ten pocit, že žiarovky na aute je potrebné vymieňať snáď každý týždeň? Dnes sa dajú našťastie kúpiť aj tieto náhradné autodiely online a s trochou šikovnosti zvládnete ich výmenu hravo aj vy.

Ako vymeniť žiarovky na aute vlastnými rukami
(zdroj: unsplash.com)

Nielen klasické autodiely, ale aj náhradné diely na motocykle a dokonca aj náhradné diely na nákladné autá si môžete objednať z pohodlia svojho domova. Mnoho výmen potom dokážete vykonať vlastnými rukami. Výmena žiarovky na aute patrí k tým jednoduchším úkonom. V tomto článku vás ňou prevedieme v 5 jednoduchých krokoch.

Ach, tie žiarovky

V bežnom osobnom vozidle nájdete množstvo žiaroviek a je len otázkou času, kedy sa jedna z nich vypáli. Hneď niekoľko ich nájdete v predných a zadných svetlách ako smerovky a brzdné svetlá, takisto v interiéri auta či v kufri. Iba pri tomto vymenovaní je jasné, že zásoby je dobré mať vždy poruke, najlepšie priamo v aute.

Nejde pritom iba o viditeľnosť a pohodlie aj v interiéri. V prípade, že sa vám vypáli napríklad smerovková žiarovka, zvyšujete riziko nehody či iných problémov. To isté platí prakticky pri všetkých svetlách mimo interiéru. Prehľad pri jazde môžete mať iba s funkčnými svetlami – a žiarovkami.

Skôr či neskôr sa však jedna, alebo rovno viacero naraz, vypáli. Čo najskôr bude potrebná výmena, ktorú môžeme označiť za bežnú údržbu vozidla. Je jednoduchá a pri dodržiavaní bezpečnostných opatrení ju zvládne každý vodič už za pár minút.

5 krokov ako vymeniť žiarovky na aute

1. Ešte pred samotným úkonom je dôležité zakúpiť presne také žiarovky, aké budete nahrádzať. Ak si nie ste istý, vezmite vypálenú žiarovku so sebou do obchodu a predajca vám nájde presne rovnaký typ.

Ako sme už spomenuli, je potrebné dbať hlavne na bezpečnostné opatrenia. Pred začatím výmeny sa teda uistite, či je auto vypnuté, prípadne odpojené od zdroja napájania. Ak áno, môžete pokračovať.

2. Najprv sa k vypálenej žiarovke musíte dostať. Rôzne druhy žiaroviek sú rozmiestnené rôzne. Možno budete musieť otvoriť kapotu, odstrániť plastové panely, prípadne odskrutkovať svetlá. Každý model vozidla má tieto prístupové body inde, preto sa hodí, ak svoje auto poznáte do detailov. V najhoršom prípade vám pomôže internet.

3. Ak sa vám úspešne podarilo dostať sa k poškodenej žiarovke, odpojte ju od konektora – potiahnutím, otočením alebo odskrutkovaním. Opäť dbajte na bezpečnosť. Snažte sa žiarovku nerozbiť, pretože by ste si spravili zbytočne viac roboty.

4. Teraz vezmite novú žiarovku a opatrne ju nasaďte do držiaka. Musí sedieť dokonale a byť pevne upevnená. Pokiaľ nedosadne dobre, nebude fungovať. V prípade, že je primalá alebo priveľká, zrejme ste zakúpili nesprávny typ. Vráťte sa teda k prvému kroku.

5. Všetko, čo ste museli odmontovať na ceste k žiarovke, teraz dajte naspäť. Na záver naštartujte svoje auto a vyskúšajte, či žiarovka svieti a správne funguje. Ak áno, výmena sa vám podarila!

Alebo to nechajte na odborníkov

Ak výmene žiarovky nechcete venovať svoj čas, nebojte sa nechať to na odborníkov. V spoľahlivom autoservise vám radi pomôžu bez toho, aby ste s týmto úkonom museli mať starosti. Pracovníkov môžete o kontrolu poprosiť vždy, keď je váš štvorkolesový miláčik v servise.

No a v prípade, že si takéto činnosti užívate, vždy je dobré byť pripravený. Pokojne si preto doplňte svoje zásoby žiaroviek, ktoré zodpovedajú vášmu typu vozidla a odložte si ich napríklad do kufra. Zakúpte si alebo si objednajte náhradné autodiely online a nemusíte sa báť toho, že vás žiarovky zradia v tú najnevhodnejšiu chvíľu. Pretože šťastie praje pripraveným!

Komerčný článok