Ako sa pripraviť na pohovor? Základom je informovanosť a profesionálnosť

Tipy a rady, Voľný čas

Ak ste už niekedy boli na pohovore, tak viete, že je to veľmi stresová situácia, preto sa naň treba dobre pripraviť. Niektoré otázky sa na každom pohovore opakujú a niektoré sú pre každý podnik a pracovné miesto špecifické. V dnešnom článku vám preto ukážeme, ako sa pripraviť na všetky typy otázok a tým pádom byť aj menej v strese.

Ako sa pripraviť na pohovor? Základom je informovanosť a profesionálnosť (Foto: unsplash.com)

Otázky, na ktoré sa treba pripraviť

Základné otázky, ktoré sa pýtajú na každom jednom pohovore a mali by ich presvedčiť o tom, že by vás mali do podniku zobrať. Najčastejšie sú formulované: Viete niečo o našej spoločnosti? Prečo sa zaujímate o túto pracovnú pozíciu? Kde sa vidíte o 5 rokov? Taktiež aj osobnejšie otázky napríklad ohľadne rodiny, otázka ohľadne financií, havarijné poistenie a iné. Aj keď sú tieto otázky pomerne jednoduché, tak by ste sa mali snažiť odpovedať inak, než všetci ostatní. Len tak si vás zapamätajú a presvedčíte ich, že sa na danú pozíciu naozaj hodíte. Odkryjú váš motív zaujímania sa o túto pozíciu a tiež váš charakter. Do tejto kategórie spadajú aj otázky o vás, či sa viete popísať pár slovami alebo ako trávite svoj voľný čas.

Nečakané a špecifické otázky

Sú aj také otázky, na ktoré sa nedokážete pripraviť, jedine, že by ste mali známeho, ktorý vo firme pracuje alebo ste už vo vybranom podniku na pohovore boli, no aj tak sa to môže zmeniť. Týmito otázkami podnik zistí, aký je uchádzač pohotový, či má kreatívne myslenie, no profesionálny personalista vie toho odsledovať ešte omnoho viac. Sú to otázky typu: Koľko okien je na najvyššej budove sveta? Aký darček by ste mi kúpili na narodeniny? Čo by ste si zobrali na opustený ostrov?  Čo poviete na nový opel crossland? Keď sa jedná o technicky zameranú pozíciu alebo pozíciu, ktorá vyžaduje špeciálne znalosti, tak môžete dostať aj pár matematických príkladov, prípadne budete mať za úlohu niečo vytvoriť.