Tipy a triky ako udržať svoje auto fit – alebo na čo by mal myslieť automechanik-amatér

Tipy a rady

Kúpiť nové, alebo hoci aj ojazdené auto je obvykle veľkou investíciou, ktorú nerobíte každý rok. Ak chcete, aby táto investícia vydržala čo najdlhšie, mali by ste sa o svoje auto postarať. Nemusíte byť vyštudovaný automechanik, aby ste to dokázali – pozrite si naše tipy, vďaka ktorým to zvládne naozaj každý!

Tipy a triky ako udržať svoje auto fit - alebo na čo by mal myslieť automechanik-amatér
(zdroj: unsplash.com)

Predchádzajte problémom pravidelnými kontrolami

Správna údržba vášho vozidla nielen predĺži jeho životnosť, ale zaistí, že ak sa ho raz rozhodnete predať, jeho hodnota bude vyššia. Taktiež budete mať viac záujemcov, ak bude vaše auto na pohľad v dobrom stave.

Začnite tým najjednoduchším, a na druhej strane najefektívnejším – aspoň raz za týždeň sa prejdite okolo svojho auta a skontrolujte, či nie je niečo poškodené. Týka sa to aj pneumatík, ktoré môžu byť opotrebované, prepichnuté alebo prerezané.

Samozrejme, ak máte možnosť parkovať v garáži, je to to najlepšie, čo môžete pre svoje auto urobiť. Ak však garáž nie je k dispozícii, môžete pre svoje auto urobiť aspoň to, že minimalizujete poškodenie interiéru UV slnečným žiarením a teplom, keď budete parkovať v tieni. A ak nie je poblízku ani tieň, využite tienidlo.

Na nákup akéhokoľvek príslušenstva k autu môžete využiť promo kódy a zľavy, vďaka ktorým nakúpite výhodne a z pohodlia domova.

Dávajte pozor aj na farbu

Okrem exteriéru auta je potrebné udržiavať aj interiér. Napríklad kožené autosedačky sú odolné a nevyžadujú veľa údržby, no aj tie sa môžu po niekoľkých rokoch zašpiniť. Na odstránenie nečistôt a škvŕn odporúčame preto použiť čistič na kožu a tiež prípravok na ochranu kože. V budúcnosti vám uľahčí čistenie čalúnenia.

Ak máte podozrenie, že v nádržke ostrekovačov nie je žiadna kvapalina, radšej tento systém nespúšťajte. Môžete totiž poškodiť čerpadlo ostrekovača.

Asi najviac odpadu sa hromadí pod detskou autosedačkou, či už ide o zbytky jedál alebo tekutiny. Na to, aby ste predišli trvalému poškodeniu čalúnenia sedadiel, umiestnite pod sedadlo savý uterák.

Viete, čo je základom toho, aby auto vyzeralo navonok dobre? Jeho farba. V jej prípade však nejde iba o estetický dojem – chráni karosériu aj pred zhrdzavením. Opäť platí zlaté pravidlo o parkovaní v tieni, ale odporúčame investovať aj do autoplachty a nosiť ju pre každý prípad v kufri.

Najlepšie sú gumené podložky

Aj keď sa môže voskovanie pri umývaní auta zdať ako zdĺhavá a zbytočná činnosť, v skutočnosti pomôže udržať vaše auto ako nové. Autovosk totiž chráni lak tým, že spomaľuje oxidáciu a vytvára bariéru proti vtáčiemu trusu a inému znečisteniu. Voskovať sa teda rozhodne oplatí.

Rovnako dôležité, ako je udržiavať čistý motor, je aj čistý vonkajší motor auta. Ak nie je správne vyčistený, aj drobné nečistoty na nesprávnom mieste ho môžu poškodiť.

Jeden z najdôležitejších komponentov potrebných na fungovanie auta je určite autobatéria. Extrémne teploty ovplyvňujú jej výkon, preto je tak dôležité pravidelné testovanie, ktoré zaistí, že bude fungovať bezchybne.

Na ochranu kobercov odporúčame používať podlahové rohože. Najlepším typom sú gumené podložky, pretože na tých zostane na svojom mieste soľ aj blato. Taktiež neumožňujú presakovanie vody a ľahko sa umývajú – len pretrepete, vysajete alebo umyjete.

Nezabúdajte vymieňať každých 5000 kilometrov olej (poprípade každý rok), prípadne postupujte podľa odporúčaní výrobcu auta. Problémy s olejom totiž môžu byť jedny z najnákladnejších.

Na občasnú údržbu auta budete potrebovať aj nejaké to náradie. Ak hľadáte to najlepšie, pozrite si naše recenzie náradia a vyberte to, ktoré sa vám najviac hodí.