Výživové doplnky na zlepšenie regenerácie a obnovy svalov

Tipy a rady

Správne vybrané výživové doplnky môžu veľmi vhodne doplniť náš jedálniček a pomôcť k vytúženým výsledkom vo viacerých prípadoch. Inak to je nie je ani v prípade, keď sa snažíte o čo najlepšiu fyzickú regeneráciu a obnovu vašich svalov. Ktoré to sú? Tak presne o nich bude tento článok.

Výživové doplnky na zlepšenie regenerácie a obnovy svalov
(zdroj: unsplash.com)

Máte prísnu diétu, premyslený tréning, ale stále máte pocit, že sa dostatočne nezregenerujete a vaše výsledky nie sú úplne také, aké by ste chceli? Čo tak vyskúšať výživové doplnky? Medzi športovcami bez pochýb vedie proteín, ale rozhodne nie je jediným pomocníkom na ceste k lepším výsledkom. Za povšimnutie určite stojí aj BCAA alebo kreatín. Poďte sa s nami pozrieť na tieto jedinečné suplementy, ktoré vám môžu pomôcť posunúť sa bližšie za vašimi cieľmi.

Kreatín: rýchla regenerácia na dosah

Kreatín je prírodná látka a bežne sa nachádza vo svaloch. Kreatín pomáha pri obnove zásob ATP (adenozíntrifosfát), čo je molekula energie. ATP je najdôležitejšia energetická molekula v bunkách. Keď telo potrebuje energiu na akúkoľvek činnosť, ATP sa rozkladá, čím sa uvoľňuje energia a premieňa sa na ADP(adenozíndifosfát).

Táto energia sa využíva na pohyb svalov, regeneráciu buniek a ďalšie metabolické procesy. Kreatín pomáha urýchliť proces regenerácie tým, že zvyšuje hladinu fosfokreatínu vo svaloch. Fosfokreatín je zásobárňou fosfátových skupín, ktoré sú nevyhnutné pre rýchlu regeneráciu ATP. Dopĺňanie kreatínu môže pomôcť zvýšiť hladinu fosfokreatínu vo svaloch, a tým urýchliť proces regenerácie. Vďaka tomu sa svaly rýchlejšie zregenerujú a pripravia na ďalšie cvičenie.

BCAA: a svalová únava je preč

BCAA je skratka pre aminokyseliny s rozvetveným reťazcom. Ide o tri esenciálne aminokyseliny, ktoré si telo nedokáže vyrobiť samé a musia sa získavať zo stravy alebo doplnkov stravy. Konkrétne ide o leucín, izoleucín a valín. BCAA sú veľmi obľúbené, pretože podporujú regeneráciu, znižujú svalovú únavu a zvyšujú výdrž. Suplementácia BCAA po tréningu môže pomôcť stimulovať syntézu bielkovín a regeneráciu svalovej syntézy, čo vedie k urýchleniu opätovného rastu a regenerácie.

Proteín: nevyhnutný pre rast svalov

Bielkoviny alebo proteíny sú základnou živinou nevyhnutnou pre správny rast, vývoj a fungovanie nášho tela. Skladajú sa z aminokyselín. Existujú rôzne zdroje bielkovín napríklad mäso, ryby, vajíčka či mliečne výrobky. Požiadavky ľudského tela na príjem bielkovín sa líšia v závislosti od veku a fyzickej aktivity. Pre športovcov sa zvyčajne udáva niečo medzi 1,5 až 2,5 gramu bielkovín na kilogram hmotnosti. Bielkoviny zohrávajú významnú úlohu pri regenerácii svalov. Bez nich nie je naše telo schopné svaly budovať, ale ani regenerovať.

Niekedy však kvôli práci, rodine či iným povinnostiam nestíhame získať potrebné množstvo. Práve vtedy je dôležité mať na pamäti, že výživové doplnky nemôžu nahradiť vyváženú stravu, tréning, dostatok spánku a zdravý životný štýl. Môžu však byť čerešničkou na torte, ktorá vás posunie o krok ďalej.

Komerčný článok