Oprava spojky doma? Zíde sa vám hydraulický zdvihák, kľúče i tŕň

Tipy a rady

Skôr či neskôr sa každý majiteľ auta s manuálnou prevodovkou stretne s výmenou spojky. Najmä pri staršom aute sa môže vyplatiť oprava spojky vo vlastnej réžii. Viete, čo k tomu budete potrebovať?

Namiesto jednej časti celú súpravu

Spojka sa nachádza medzi motorom a prevodovkou, pričom pri radení prevodových stupňov umožňuje ich odpájanie. Časom sa však spojková lamela opotrebuje, vtedy auto začne mať problémy s rozbiehaním sa. Na jej opravu nekupujte len lamelu, ale celú súpravu. Ak sa vám totiž o pár jázd neskôr rozpadne napríklad ložisko, nebudete musieť proces opravy opakovať. Celá súprava je zložená z lamely, ložiska a prítlačného taniera.

Dielňu nepotrebujete

Výhodou tejto opravy je fakt, že na ňu nepotrebujete špeciálnu dielňu. Úplne si vystačíte s priestorom pred garážou či domom. K tomuto priestoru by sa vám mohla ešte zísť aj príručka, podľa ktorej postupujú mechanici. Prípadne môžete siahnuť aj po takej, ktorá je určená pre bežných používateľov.

Kľúče, hydraulický zdvihák či univerzálny tŕň

Základom, ktorý sa vám zíde aj pri iných opravách, je súprava nástrčkových kľúčov a gola sada. Potrebovať budete aj momentový kľúč. Aby sme pri oprave zamedzili vzniku nebezpečnej situácie, potrebné sú aj dielenské stojany, na ktoré auto postavíte. K tomu, samozrejme patrí aj hydraulický zdvihák. Zíde sa vám na zdvíhanie a spúšťanie prevodovky. Hydraulický zdvihák využijete aj inokedy, napríklad na výmenu kolies.

Veľmi podstatným nástrojom je univerzálny tŕň. Pomocou neho dokážete vycentrovať otvory na spojkovej lamele a prítlačnom kotúči. Kedysi sa miesto toho používali skutočné prevodové hriadele, dnes sa ale radšej využíva jednoduchá plastová pomôcka.

Nezabudnite na ochranu

Ochranné pomôcky by mali byť súčasťou akejkoľvek práce. Zabezpečte si rukavice s veľkosťou, ktorá vám bude presne sedieť. Keďže budete pracovať pod autom, určite nezabudnite na ochranné okuliare a zíde sa vám aj čelovka.

Foto: Bigstockphoto