Prístrešok na auto versus garáž

Tipy a rady

Pri stavbe domu je potrebné nezabudnúť aj na svojho štvorkolesového miláčika. Môžete sa rozhodnúť, či k domu pripojíte garáž, alebo postavíte prístrešok na auto. Obe tieto varianty so sebou nesú niekoľko výhod aj nevýhod.

Výhody prístrešku

Prístrešky pre autá vznikajú značne jednoduchšie. Dokážete ich postaviť za kratšiu dobu na menšom priestore. Taktiež ich postavíte za omnoho menej peňazí než garáž. A pokiaľ váš dom už stojí, s dodatočnou stavbou prístrešku bude menej starostí aj práce. Pristaviť garáž je náročnejšie než vyčleniť na dvore jedno miesto pre prístrešok. Naviac je s prístreškom spojené menej papierovania. Prístrešok na auto môže naviac miesto ušetriť, keď sa u vás doma zíde veľa priateľov a záhradná párty už to nebude ponímať, môžete jeden stôl umiestniť do prístrešku.

Klenutý prístrešok pre auto ARCHED je praktický a efektívny. Zdroj: Sun System

Taký prístrešok pre auto vyžaduje omnoho menej starostlivosti. Pokiaľ sa napríklad rozhodnete pre hliníkové prístrešky na auto, budú úplne bezúdržbové. Raz ich postavíte a už sa o ne nemusíte roky vôbec starať. Aj preto je hliníkový prístrešok na auto stále obľúbenejší. Prístrešok ochráni auto pred dažďom alebo väčším ničiteľom – krúpami. A pokiaľ je pre vás parkovanie trochu oriešok, do prístrešku bude jazdenie jednoduchšie, pretože si ho môžete postaviť so širokým nájazdom.

Prístrešok na auto SADDLE má klasický vzhľad, ktorý sa bude krásne hodiť ku každej stavbe. Zdroj: Sun System

Výhody garáže

Garáž poslúži hlavne v zime keď vonku naozaj mrzne. Auto v ňom bude vo väčšom teple a nebude zamŕzať. Taktiež do nich nefúka sneh a nehrozí žiadne odmetanie auta. Ráno vám tak garáž ušetrí škrabanie okien. Taktiež ju môžete využiť ako miestnosť pre vaše kutilstvo, alebo do nej uložiť nejaké veci. A pokiaľ vám u domu stojí naleštené žihadlo, ktoré by mohlo lákať zlodejov, v garáži bude ich očiam skryté.

Ako na stavbu prístrešku pre auto alebo garáže?

Či už sa rozhodnete pre akúkoľvek variantu, obe je treba hlásiť na stavebnom úrade. Aj prístrešok pre auto je stavba, ktorá potrebuje nejakú tú dokumentáciu. Nepotrebujete pre ňu ale stavebné povolenie ani nemusíte podstupovať zjednodušené stavebné riadenie pomocou ohlásenia stavby. Je nutné ale získať územný súhlas alebo rozhodnutie. Pokiaľ by ste ale stavali prístrešok pre dve autá, môžete presiahnuť určité rozmery, ktoré už si stavebné povolenie žiadajú a je najlepšie poradiť sa s projektantom alebo na stavebnom úrade.

Výhody máte, pokiaľ je garáž alebo prístrešok už zahrnutý v projekte domu. Dodatočné budovanie prístrešku na auto alebo garáže je vždy o niečo náročnejšie. Určite je doporučené počítať s týmito stavbami hneď pri prvom projekte. Pokiaľ na prístrešok alebo garáž bude projektant myslieť, neznamená to, že by ste bol nejak nútený do nejakej doby stavbu postaviť. Môžete ju vybudovať kedykoľvek. Budete už mať ale výhodu, že tu už budú pripravené napríklad odtoky na dažďovú vodu alebo napojenie na dom a jeho elektrinu.

Text: PR