5 tipov, ako pripraviť svoje auto na zmenu počasia a príchod jesene

Tipy a rady

Mínusové teploty, dážď, vietor alebo sneh dokážu počas jesene prekvapiť nejedného vodiča. Zasiahnu ako vždy – zákerne a náhle. Výsledkom potom býva vaša izolácia, pretože ste zabudli svoje auto na tieto neľahké podmienky pripraviť.

5 tipov, ako pripraviť svoje auto na zmenu počasia a príchod jesene
5 tipov, ako pripraviť svoje auto na zmenu počasia a príchod jesene (Foto: unsplash.com)

Predstavíme vám pár tipov, ako to môžete zmeniť k lepšiemu a o vaše auto sa včas postarať a pripraviť ho na akékoľvek náročné podmienky.

Prekontrolujte všetky dôležité časti

V chladnom počasí vám bude pri jazde v aute určite chýbať teplo a príjemný vzduch. Preto si pred príchodom prvého mrazu prekontrolujte systém termostatu, chladiča, rozmrazovania a stierania.

Mať na vozovku dobrý výhľad a netriasť sa pritom od zimy je predsa veľmi dôležité. Ak sa vám náhodou počas leta niečo pokazilo, namiesto kúpy nového auta môžete vyskúšať použiť náhradné autodiely.

Nezabudnite na motor

Hlavná centrálna jednotka každého automobilu vyžaduje dôkladnú kontrolu a prípravu tiež. Okrem domácich izolačných krytov a prikrývok pre motor, ktoré sú pre naše miesta tradičné, je vhodné zvoliť aj olej požadovanej viskozity. V zime sa zvyčajne používa menej viskózny typ. To sa však netýka mnohých moderných motorov, ktoré používajú olej s rovnakou viskozitou po celý rok.

Prekontrolujte brzdy a brzdové kotúče

O pohodlie a bezpečnosť na cestách sa v aute starajú brzdy a brzdové kotúče. V lete sa ale ich stav mohol zmeniť, zhoršiť kvalita a niektoré časti opotrebovať. Zohnať nové brzdové kotúče dnes už ale ne je žiadny problém. Tak na to včas myslite.

Pozrite sa na DPF filter

Škodlivé emisie, ktoré autá do ovzdušia vypúšťajú, škodia nielen životnému prostrediu, ale aj nášmu zdraviu. Preto je dobré z času na čas prekontrolovať aj stav DPF filtrov. Okrem iného pomôžu čisté filtre aj výkonu samotného auta, takže kvalitným repasom získate viac než ste čakali.

Nezabudnite na pneumatiky

Aby vám auto na náročnej a často klzkej vozovke dobre slúžilo, mali by ste myslieť aj na včasnú výmenu pneumatík. Práve tie sú základným prvkom, ktorý sa pri jazde na ceste stará o vaše pohodlie, ale aj bezpečnosť.

Text:PR