Ako chrániť svoje oči a pokožku pred slnkom na horách?

Tipy a rady, Zdravie

Nadmerné UV žiarenie je neviditeľným nepriateľom našej pokožky a očí. Ak sa proti nemu nebudeme chrániť, môže viesť ku vzniku popálenín či k fenoménu zvanom snežná slepota. Aby ste sa vyhli týmto a ďalším zdravotným problémom spôsobeným UV žiarením, mali by ste poznať niekoľko základných princípov opísaných v tomto článku.

Ako chrániť svoje oči a pokožku pred slnkom na horách?
Ako chrániť svoje oči a pokožku pred slnkom na horách? (Foto: PR)

Ultrafialové žiarenie je súčasťou slnečných lúčov. Vysoké dávky tohto žiarenia prispievajú k spáleniu pokožky či čiastočnej strate zraku, ktorá je medzi horolezcami a polárnikmi známa ako snežná slepota. So stúpajúcou nadmorskou výškou sa intenzita slnečného žiarenia zvyšuje. Každých 1000 výškových metrov znamená intenzitu žiarenia vyššiu zhruba o 12 %. Závisí to však aj od povrchu, pretože niektoré odrážajú viac žiarenia ako iné.

Ochrana pokožky pred slnkom – najmä vo vyšších nadmorských výškach

Vysoké dávky slnečného žiarenia, až okolo 80 %, odráža sneh a ľad. Dosť vysoké hodnoty boli v tomto smere namerané aj pre jemný piesok či vody. Je teda zrejmé, že ochranu pokožky pred slnkom netreba zanedbávať pri vode a zvlášť nie na horách. Pri pobytoch vo výške 3000 m n.m. a viac by mala byť aplikácia účinného krému na opaľovanie samozrejmosťou aj vtedy, ak sa v okolí nenachádza žiaden sneh ani ľad. Podobne je tomu ale aj pri prechádzaní púšťou, stepami či náhornými plošinami.

Ako chrániť svoje oči a pokožku pred slnkom na horách?
Ako chrániť svoje oči a pokožku pred slnkom na horách? (Foto: PR)

Ako dochádza ku spáleniu pokožky

Hnedastá pokožka, ktorú vnímame ako opálenie, je prejavom ochrannej kožnej pigmentácie. Jedná sa o melanín, kožné farbivo, ktorého produkciu ľudský organizmus spúšťa ako reakciu na UV žiarenie. Pri dlhodobom vystavení slnku sa zvyšuje množstvo melanínu v pokožke, z dlhodobého hľadiska však takáto ochrana nemusí stačiť. Bez ohľadu na to, či ste na turistike alebo horolezeckej výprave, by ste mali používať kvalitný krém, hmlu či olej na opaľovanie.

Ako fungujú krémy na opaľovanie?

Krémy na opaľovanie obsahujú zložky, ktoré sa pri aplikácii vstrebávajú do pokožky. Jedná sa o zložky prírodného alebo anorganického charakteru, schopné blokovať UVA a UVB žiarenie. Komplexná ochrana pred oboma typmi UV žiarenia je určite výhodou kvalitných prípravkov na opaľovanie. K tým určite patrí aj kozmetika Photoderm francúzskej značky Bioderma. Prípravky Photoderm ponúkajú širokospektrálnu ochranu, vrátane patentovanej ochrany bunkovej DNA. Vďaka ochrannému faktoru 50 sú vhodné v podstate pre všetkých a do akýchkoľvek podmienok, na hory aj k vode.

Ako chrániť svoje oči a pokožku pred slnkom na horách?
Ako chrániť svoje oči a pokožku pred slnkom na horách? (Foto: PR)

Kozmetiku na opaľovanie Photoderm je možné dostať aj v podobe praktických balíčkov 1+1 zdarma či s cenovým zvýhodnením. Spýtajte sa na ne v najbližšej lekárni, prípadne si ich objednajte priamo z domovskej stránky Photoderm.

Netreba však zabúdať ani na osobitnú starostlivosť o pery. Nízke teploty a neustála zvýšená aktivita môžu spôsobiť poškodenie pokožky na perách, čo nie je nič príjemného. Preto si vždy pred a počas turistiky ošetrite pery bezfarebným balzamom bez vône.

Text:PR