Neberte žiadne lieky, ktoré nepotrebujete

Zdravie

Tisícom úmrtí každý rok by mohlo byť zabránených tým, že by boli užité správne lieky alebo so správnym dávkovaním. Uistite sa, že sa riadite pokynmi svojho lekára pre všetky lieky, vrátane tých, ktoré pomáhajú kontrolovať rôzne funkcie tela.

Neberte žiadne lieky, ktoré nepotrebujete
Neberte žiadne lieky, ktoré nepotrebujete

Nechceme zbytočne vyvolávať paniku, ale hlavne varovať. Predovšetkým pozor na správne dávkovanie, ak užívate napríklad také lieky, ako sú rôzne lieky pre vysoký krvný tlak alebo cukrovku. Ďalšie informácie o bezpečnosti jednotlivých liekov môžete získať priamo z príbalovej informácie, ktorá je súčasťou balenia.

Aj keď varovaní je všade viac ako dosť, len málo z nás sa tohto naozaj a skutočne drží. Aj keď je jednoduché zájsť do lekárne alebo obchodu, vybrať si niečo (často žiaľ podľa obalu), a to už len zapiť vodou. Efekt je skôr len vo vás, ako taký „jojo efekt“, no vo výsledku to môže skôr uškodiť.

Nezanedbávajte informovanosť, čo sa týka dávkovania liekov. Myslite na tisíce úmrtí, ktoré sú každý rok spojené práve s nesprávnym užívaním liekov. Nezabúdajte ani na to, že veľa liekov sa nesmie kombinovať s inými liekmi alebo s alkoholom.