Ktoré hliníkové disky sú pravé pre vaše auto?

Tipy a rady

Kolesá sú základom každého automobilu, preto by mali byť výrazné a už na prvý pohľad lákavé. Také sú aj hliníkové disky – sú kvalitné, majú dlhú životnosť a zároveň pôsobia veľmi luxusne. Ani výber hliníkových diskov však nemusí byť zložitý, stačí sa nezamerať len na ich vzhľad, ale musíte sa zorientovať aj v základných parametroch.

Ktoré hliníkové disky sú pravé pre vaše auto?
Ktoré hliníkové disky sú pravé pre vaše auto? (Foto: bigstockphoto.com)

Hliníkové disky urobia každé vozidlo krajším a zároveň pôsobia dosť originálne, keďže sa vyrábajú od klasických až po tie najmodernejšie dizajny.

Informácie v technickom preukaze

Dôležité informácie a všetky parametre o tom, aké disky sú tými správnymi práve pre vaše auto, nájdete v technickom preukaze. A keďže všetky disky sú označené, tak je skutočne veľmi jednoduché porovnať informácie uvedené v technickom preukaze s tými, ktoré nájdete na diskoch. K najdôležitejším parametrom patrí šírka disku, dierovanie, priemer disku a hodnota ET.

Rozmery

Pred nákupom by ste mali zistiť profil pneumatík, šírku ráfika, veľkosť kolies a ďalšie dôležité informácie. Rovnako dôležitý je aj údaj o počte a rozložení skrutiek, ktorý je potrebné dodržať. Veľmi jednoducho sa totiž môže stať, že si vyberiete hliníkové disky s nesprávnym počtom skrutiek, čo bude namiesto nadšenia viesť k sklamaniu.

Farba je dôležitá

Mnohí siahajú často po diskoch s výraznou farbou v domnienke, že autu dodajú zaujímavý a luxusný dizajn. Automobiloví fanúšikovia preto vyberajú modré, zelené či ružové hliníkové disky. Na rodinné auto či luxusnú limuzínu však radšej vyberte klasiku v podobe strieborných diskov. Vhodnou voľbou sú aj čierne disky, no ak máte čierne auto, len veľmi ťažko vyniknú. Pri výbere hliníkových diskov sa naozaj zamyslite a dôkladne zvážte výhody a nevýhody, aby ste sa dočkali vysnívaného dizajnu.

Text: PR