Tu najlepšie nakúpite kryptomeny

Tipy a rady

Popularita kryptomien v poslednom období prudko rastie. Čiastočne je to spôsobené medializáciou týchto virtuálnych mien, ktoré zaujali širokú verejnosť. Určite ste sa už stretli s pojmom bitcoin. Je to najznámejšia a najčastejšie obchodovaná kryptomena na svete.

Tu najlepšie nakúpite kryptomeny
Tu najlepšie nakúpite kryptomeny (Foto: unsplash.com)

Kryptomeny môžete využiť na anonymný nákup cez internet alebo obchodovanie na burze.

Nákup kryptomien by mal byť premyslený krok. Rozhodne by sme ho nemali realizovať len tak “na skúšku” a zo zvedavosti. Aj keď ide o virtuálnu menu, nakupujete za vlastné reálne peniaze a rovnako ako pri akomkoľvek inom nákupe, aj tu treba jednať s rozvahou.

Trh s virtuálnymi menami je síce kolísavý a neistý, no oveľa väčšie riziko predstavujú podvodné projekty s kryptomenami. Aby ste eliminovali riziko straty peňažného vkladu podvodom, nakupujte len od overených inštitúcií.

Zmenárne a burzy

Ak sa rozhodnete pre nákup kryptomien, prvé miesto kam budú viesť vaše kroky je zmenáreň. Ktorú vybrať? Určite sa spoliehajte na dlhoročné inštitúcie so skúsenosťami. Celosvetovo najznámejšia je zmenáreň Coinbase, ktorú využívajú milióny klientov.

Veľmi obľúbená je aj európska zmenáreň Coinmate. Súčasťou zmenárne je aj burza, na ktorej môžete nakúpené kryptomeny obratom použiť.
Spoľahlivá platforma je aj slovenská zmenáreň Krypto Top, ktorej výhodou je možnosť odoslať si platbu na viacero bánk pôsobiacich na Slovensku.

Bitcoin, Ethereum, Ripple a ďalšie kryptomeny môžete nakúpiť aj na akejkoľvek inej burze, či inštitúcií. Nakúpené aktíva môžete obratom obchodovať.

Ak ste v tomto smere nováčik, je dobré poradiť sa s odborníkmi na investovanie do kryptomien, najmä ak s nimi máte dlhodobé investičné plány. Burzy bývajú nestále a pre neskúsených investorov zradné.

Krypto bankomaty

Kryptomeny možno získať aj cez bankomat. Je to menej pohodlná voľba, keďže musíte nájsť najbližší bankomat v okolí a fyzicky sa k nemu dostať. Kryptomenu následne kúpite klasicky cez bankomatovú kartu alebo v hotovosti.

Digitálne peňaženky

Či už budete nakupovať kryptomeny akoukoľvek cestou, musíte ich vedieť niekde uložiť. Keďže ide o virtuálnu menu, budete potrebovať virtuálnu peňaženku.

Najpoužívanejšia a zároveň najnebezpečnejšia forma je online peňaženka. Vaše peniaze môže ohroziť akýkoľvek vírus a o všetko prídete behom chvíle. V mnohých prípadoch nepomôže ani kvalitný antivírus a najnovší update počítača.

O niečo lepšie je na tom softvérová peňaženka v podobe počítačového programu, ale jednoznačne najbezpečnejšia je hardvérová peňaženka. Pripája sa k počítaču podobne ako USB kľúč. Nie je napojená na nijakú online sieť a tak nehrozí napadnutie hackermi.

Text: PR