Oblečenie, ktoré z vás urobí správneho a štýlového chlapa

Móda, Tipy a rady

Slávni módni návrhári a umelci jednohlasne tvrdia: „hlavná vec nie je móda, ale štýl“. A štýl je predovšetkým to, ako zručne si človek môže vybrať z mnohých módnych vecí presne to, čo mu vyhovuje vo všetkých jeho ohľadoch.

Oblečenie, ktoré z vás urobí správneho a štýlového chlapa
Oblečenie, ktoré z vás urobí správneho a štýlového chlapa (Foto: unsplash.com)

Platí to ale aj pri pánskych oblekoch?

V živote každého človeka prichádza okamih, keď je potrebný oblek. Môže to byť svadba, vaša alebo priateľova, práca alebo len zmena štýlu. Vynára sa však otázka, kde a ktorý oblek si na takéto príležitosti kúpiť a koľko peňazí zaň utratiť. Naše tipy a odporúčania by vám mohli pomôcť.

Materiál je základ

Najprv venujte pozornosť materiálu, z ktorého je nový pánsky oblek ušitý. Kvalitné modely sú vyrobené z vlny a kašmíru. A čím vyššia je kvalita kabátu, tým drahší bude komplet. Moderní dizajnéri okrem modelov vyrobených z čistej vlny ponúkajú aj zmiešané textílie, kde miešajú vlnu s prírodnými aj syntetickými materiálmi.

Faktom je, že moderné syntetické vlákna majú väčšiu pevnosť, umožňujú vám udržiavať tvar textílie, takže je menej krčivá a náročná na používanie a údržbu.

Optimálny obsah vlny je najmenej 55 %, v tomto prípade si materiál zachováva elegantný vzhľad a pevnosť. Obsah elastanu a viskózy v takejto textílii by mal byť asi 5 až 7 %, inak sa váš oblek začne veľmi rýchlo znehodnocovať.

Vhodná farba

Pokiaľ ide o farbu. Klasické možnosti sú hnedá, sivá, modrá a modro-šedá. Čierny oblek je vyberaný pre zvláštne príležitosti. Farby sa vyberajú tiež v závislosti od ročného obdobia: v chladnom období sa odporúča nosiť tmavšie, v lete svetlé odtiene.

Moderné, menej formálne modely sa vyrábajú aj v iných farebných schémach, na ne sa však nevzťahujú tak prísne pravidlá nosenia a výberu. Takéto moderné pánske sako si potom môžete obliecť aj k rifliam.

Správna veľkosť

Pri výbere obleku si najskôr vyberajte sako a potom až nohavice. Vrchný odev by mal sedieť tak, aby na ňom, keď si ho oblečiete, neboli žiadne priehlbiny a záhyby. Teda úplne dokonale rovná látka, ktorá kopíruje siluetu celého tela.

Vhodná dĺžka je na vás. Záleží aj od toho, ako vysokú postavu máte. Vyšší páni si môžu dovoliť dlhšie saká, nižší by moc s dĺžkou experimentovať nemali. Klasické odporúčania ale hovoria, že spodná hrana saka by mala dosahovať takmer do stredu vašej dlane.

V pleciach by malo byť sako dostatočne pohodlné a široké, aby nebránilo vašim pohybom.

Rovnako to platí aj pri nohaviciach. Jednoliata rovná línia sa cení najviac, tak, aby ste zároveň nemali odkryté členky a pri chôdzi ste sa cítili pohodlne a uvoľnene.

Text:PR