Novoročné predsavzatia, vďaka ktorým predídete poruchám na aute

Tipy a rady

Dodržiavate novoročné predsavzatia? Alebo na ne zabudnete ihneď, ako ich vyslovíte? Bez ohľadu na to, ako rýchlo sa vzdáte rozhodnutia chodiť do telocvične, dúfame, že sa budete držať aspoň týchto piatich pravidiel. Nielenže vám pomôžu ušetriť hromadu peňazí, ale aj zabrániť tomu, aby ste museli niekde na krajnici a v tých najväčších mrazoch odstaviť svoje auto.

Novoročné predsavzatia, vďaka ktorým predídete poruchám na aute
Novoročné predsavzatia, vďaka ktorým predídete poruchám na aute (Foto: unsplash.com)

Na zistenie, že milióny vodičov stav a pravidelnú kontrolu svojho vozidla podceňujú, žiadnu štatistiku nepotrebujeme. Denne nás o tom presviedčajú nehody na cestách, ktoré spôsobilo auto v zlom technickom stave.

Poďte sa preto spolu s nami pozrieť na niektoré opatrenia, ktoré by sa v rámci zlepšenia jazdných vlastností vozidla mohli stať vašimi originálnymi novoročnými predsavzatiami.

Skontrolujte olej

Naše autá spravidla vedú dosť ťažký život, no len pár minút týždenne, vykonávaním bežnej údržby sa môžete ubezpečiť, že zostanú v tej najlepšej forme. Štýlové športové sedačky s výraznými bočnicami a pevnou konštrukciou oživia interiér a zvýšia vaše pohodlie pri rýchlej jazde.

Avšak, pre ešte lepší výkon vášho štvorkolesového tátoša občas nezabudnite skontrolovať ani stav oleja. Dodáva motoru silu a stará sa o jeho správne fungovanie aj v tých najnáročnejších podmienkach.

Používajte svoje oči a uši

Nič sa nestane ani vtedy, ak budete ostražitejší a pozorní. To, že nie je niečo v poriadku nám často „napovie“ aj samotné auto. Či už prostredníctvom výstražného svetla na prístrojovej doske, kaluže tekutiny na zemi alebo nezvyčajného hluku pri štarte motora. Aby bolo ovládanie nového volantu pohodlnejšie a bezpečné, sledujte všetky varovné signály a správanie vozidla.

Doplňte nemrznúcu zmes

Nájdete ju väčšinou v priehľadnej fľaši pod kapotou prednej časti vozidla. Všímajte si na nej minimálne a maximálne značky. Hladina tekutiny by mala byť medzi nimi.

Samozrejme, na chladiacu kvapalinu môže mať každý automobil odlišné požiadavky. Pred výberom a doplnením je preto potrebné uistiť sa najmä o správnej koncentrácii. Ak kontrolu a hladinu kvapaliny podceníte, motor sa môže prehriať a poškodiť.

Prekontrolujte batériu

Väčšina porúch, s ktorými sa bežný vodič stretne, súvisí so štartovaním vozidla. A teraz v zime počas veľkých mrazov to môže platiť dvojnásobne. Za všetkým môže byť vybitá batéria. Kedy ju treba vymeniť?

V momente, ak je štartovanie slabšie a nijak významne nepomohlo ani nabíjanie. Neodkladajte kontrolu akumulátora na neskôr, pretože vám môže prestať slúžiť v najmenej vhodnom okamihu.

Vymeňte pneumatiky

Pneumatiky sú životne dôležité z hľadiska bezpečnosti cestnej premávky a je potrebné ich udržiavať v dobrom stave tiež. Hĺbka dezénu a nahustenie má svoj zmysel. Ak sú pneumatiky nové a správne nahustené, vydržia dlhšie a pomôžu vášmu vozu spotrebovať menej paliva.

Prekontrolovať ich aktuálny stav a zvážiť výmenu môžete po každom pochybení a odstavení vozidla.

Text:PR