Manžetové gombíky – na čo slúžia a ich základné typy

Móda, Tipy a rady

Súčasťou každého spoločenského obleku je košeľa s manžetovými gombíkmi. Práve na tie sa často zabúda, prípadne si páni radšej zaobstarajú košele, kde tento doplnok nepotrebujú. Nebojte sa siahnuť po takomto type košieľ. Manžetové gombíky sú klasikou, ktorá bude stále v móde.

Manžetové gombíky - na čo slúžia a ich základné typy
Manžetové gombíky – na čo slúžia a ich základné typy

Na čo slúžia manžetové gombíky

Ako už pomenovanie napovedá tieto gombíky spájajú manžety na rukávoch košieľ. Skladajú sa z troch častí

Predná strana – časť s dizajnom

Kolík – prechádza jednotlivými manžetami

Spojovník – je otočný o 90°čím zaisťuje gombík na mieste.

Existuje niekoľko základných druhov gombíkov

  • Whaleback – praktické, obľúbené a cenovo dostupné. Spojovník sklopte do vzpriamenej polohy, prestrčte cez otvor a spojovník znova preklopte do vodorovnej polohy.
  • Bullet Back – rozoznáte ich ľahko – spojovník má tvar náboja.Nasadzujú sa rovnako ako predchádzajúci typ.

Oba druhy majú kratšiu životnosť. Ak chcete manžetové gombíky, ktoré vám vydržia dlhšie zaobstarajte si gombíky

  • V tvare klasického gombíka – ide v podstate o jeden kus, ktorý má miesto klasického spojovníka menší kruh. Tento kruh vyklopte a prešmyknite cez otvor v manžete. Vráťte ho do pôvodnej polohy a máte to.
  • Retiazkové – miesto kolíka je retiazka. Upevnenie tohto typu gombíkov môže byť trochu zložitejšie. Počítajte s tým, že manžety na košeli budú voľnejšie.
  • S hodvábnym uzlom – tieto gombíky sa vyrábajú z hodvábu. Dva rovnaké uzly sú spojené šnúrkou. Hodia sa na neformálne spoločenské udalosti.

Ak vás čaká ples, alebo večierok a vybrali ste si dobre padnúcu košeľu – pre štíhlejších pánov odporúčame slim fit košele dozdobte ju vhodným manžetovým gombíkom. Nezáleží len na type gombíka, ale aj materiálu, z ktorého je zhotovený.

Nehrdzavejúca oceľ – jednoducho sa kombinuje, hodí sa takmer ku všetkým typom košieľ. Nehrdzavie, takže vám vydržia veľmi dlho.

Strieborné – klasický materiál, z ktorého sa gombíky robia už veľmi dlho. Je menej lesklé ako oceľ, ale spája sa s eleganciou a bohatstvom.

Titánové – drahšie titánové gombíky sa tiež ľahko kombinujú. Oproti zvyšným materiálom majú perfektný lesk a dlhú životnosť.

Platinové – ďalší materiál so sivým nádychom, ktorý sa radí medzi drahšie kúsky.

Medené – žltočervený odtieň nie je vhodné kombinovať s akýmkoľvek iným odtieňom košele. Ale preto ich nemusíte odsúvať na bok. Meď je tmavšia než zlato a nie je taká formálna, preto sú vhodnou voľbou na menej formálne príležitosti.

Zlaté – zlato ako symbol bohatstva a prestíže je ideálnou voľbou ak chcete urobiť dobrý dojem. Gombíky z tohto materiálu sú vhodné na formálne udalosti – svadby, plesy, obchodné rokovania,…

Text:PR