Kravata alebo motýlik? Kedy zvoliť motýlika a kedy kravatu

Móda, Tipy a rady

Toto je pre mužov večná dilema. Zvoliť kravatu alebo motýlika? Dnes je skôr v móde práve motýlik, či už jednoduchý, vzorovaný alebo drevený. Kravaty sú naopak na ústupe. Ako by to malo byť správne a v akom prípade by ste mali zvoliť motýlika, kedy kravatu?

Kravata alebo motýlik? Kedy zvoliť motýlika a kedy kravatu
Kravata alebo motýlik? Kedy zvoliť motýlika a kedy kravatu (Foto: pixabay.com)

Kravata ku obleku

Kravata sa najčastejšie nosí k pánskemu obleku, k tomu je teda určená. Čo sa týka udalostí, záleží na dress code, no najčastejšie sa nosí na formálne, poloformálne aj menej formálne udalosti. Už neplatí to pravidlo, že kravata musí úplne ladiť s farbou šiat vašej partnerky. V súčasnosti sa skôr dopĺňajú.

Čo hovorí o kravatách etiketa? Základným pravidlom je šírka uzla – ten by nemal byť užší ako samotná kravata a mala by siahať až po koniec spony opasku. Takže ak vám kravata končí v polke brucha, naozaj to nie je správne. Výnimkou sú veľmi slávnostné kravaty, napríklad tie svadobné, ktoré končia vyššie a majú rozdielne viazanie.

Motýlik k smokingu a fraku

Toto je hlavný rozdiel medzi motýlikom a kravatou. Základné sú biely a čierny motýlik, pričom biely motýlik patrí k fraku a čierny dvojkrídlový motýlik ide zas k smokingu. Pri veľmi formálnych udalostiach sa vyžaduje, aby bol motýlik viazaný. Motýlik sa skôr hodí na formálne udalosti a veľmi dôležité, noblesné podujatia.

Ako sme už spomínali, motýlik je trendom posledných rokov a chlapi ich nosia pri každej formálnejšej udalosti. Najviac trendy sú práve tie drevené, a to či už hladné, so špeciálnymi vzormi alebo obrázkami.