Kanalizácia mimo dosah vášho domu alebo pozemku? Septik to vyrieši

Tipy a rady

Krásny dom, pozemok, spokojná rodina, zdravie a úspech v osobnom alebo profesijnom živote. To všetko je snom každého jedného z nás. Niektoré veci ale jednoducho ovplyvniť nemôžeme a tak sa musíme spoľahnúť na možnosti, ktoré sú nám dostupné. Takýmto riešením môže byť aj obyčajný septik, ktorý ak nie je kvalitný a správne vybraný, nespôsobuje problémy len vám, ale aj najbližšiemu okoliu. Môžete to však zmeniť.

Kanalizácia mimo dosah vášho domu alebo pozemku? Septik to vyrieši (Foto: dobrezumpy.sk)

Ak ste sa rozhodli utiecť pred ruchom veľkomesta a začali stavať dom alebo rekonštruovať ten starší, rozhodne by ste nemali zabudnúť na dostatočne veľký septik. Je to zariadenie, ktoré, ak nemáte k dispozícií pripojenie k verejnej kanalizácii, bude neoddeliteľnou súčasťou vášho bývania na čarokrásnom vidieku. My vám ho teraz pomôžeme vybrať.

Začneme s výhodami septikov

Tieto systémy dokážu poskytnúť 100 % čistenie a likvidáciu odpadových vôd zo súkromného domu a faktom je, že sú v prevádzke vo všetkých rozvinutých krajinách sveta, pretože majú obrovské využitie.

Väčšina normatívnych dokumentov o nezávislých kanalizačných systémoch odporúča majiteľom domov presne tieto zariadenia. A ani my nie sme výnimkou, vďaka čomu si môžete pohodlne vybrať žumpy aj v Michalovciach.

Septik je autonómne zariadenie, ktorého čistenie a zaistenie bezproblémovej prevádzky je čisto len na vás. Regulujete aj finančné prostriedky, ktoré plynú z jeho využívania a máte pokoj s mesačnou alebo ročnou platbou.

Pozor na umiestnenie

Aby bolo dokonalé fungovanie septiku zaistené čo najlepšie, mali by ste okrem výberu správneho materiálu a veľkosti, zvoliť aj vhodné miesto. Možno si poviete, že miesta máte dosť, ale vzhľadom na iné zariadenia sa oplatí trochu viac premýšľať a dodržiavať tieto pravidlá:

  • medzi septikom a domom by mala byť vzdialenosť byť minimálne 5 metrov;
  • vzdialenosť septiku a studne sa odporúča aspoň 20 metrov;
  • medzi septikom a stromom – 3 metre;
  • medzi septikom a rybníkom s tečúcou vodou (potok, rieka) – 10 metrov;
  • medzi septikom a rybníkom so stojatou vodou (jazero, jazero) – 30 metrov;
  • medzi septikom a podzemným plynovodom – 5 metrov.

Dobre urobíte, ak si necháte poradiť od profesionálov, ktorý by mali mať na tieto zariadenia aj certifikát. Tiež si dajte pozor aj na materiál, ktorý môže byť najčastejšie z betónu alebo plastu. Ich kvalita môže ovplyvňovať jeho životnosť a využitie. Dôležitý je aj objem, kde rozhoduje počet členov v domácnosti.
To všetko môže ovplyvniť správny výber vášho nového spetiku, tak na to radšej nezabúdajte.

Text: PR