Filter pevných častíc – Kedy sa vám oplatí jeho čistenie

Tipy a rady, Voľný čas

Ak vám aj po spustení automatickej regenerácie filtra pevných častíc ostávajú v jeho vnútri zvyšky usadenín, je nevyhnutné jeho vyčistenie alebo výmena. DPF filter, rovnako ako iné súčastí auta, podliehajú po určitom čase amortizácii. Ako však zistiť, aká metóda jeho obnovy je pre vaše vozidlo a peňaženku najvhodnejšia. Posúdenie stavu zanesenia vášho filtra, či prípadnú potrebu jeho výmeny radšej zverte do rúk odborníkom.

Filter pevných častíc – Kedy sa vám oplatí jeho čistenie (Foto: unsplash.com)

Ako často dochádza k zaneseniu DPF filtra

Filter pevných častíc sa zanáša pomerne rýchlo, a to už po niekoľkých stovkách najazdených kilometrov. Samozrejme, rýchlosť jeho upchávania závisí aj od štýlu jazdy. Všeobecne platí, že pri bežnej prevádzke vozidla a jazdách prevažne na kratšie vzdialenosti nie je teplota výfukových plynov natoľko vysoká, aby dochádzalo k spaľovaniu sadzí. DPF filter sa tak zanáša nečistotami rýchlejšie.

Ak vám aj po spustení automatickej regenerácie filtra nezmizne hlásenie o naplnení DPF filtra, je nutné buď jeho profesionálne vyčistenie, alebo úplná výmena za nový. Avšak kúpa nového DPF filtra je cenovo náročnejšia záležitosť a navyše predstavuje aj záťaž na životné prostredie. Preto si môžete vybrať možnosť, kde je už cena za čistenie DPF filtra o niečo nižšia.

Nie je čistenie ako čistenie

Pri čistení zohráva kľúčovú úlohu predovšetkým jeho kvalita. Zvyškové usadeniny, ktoré zostávajú nahromadené v dutinách filtra aj po jeho vyčistení, prispievajú k rýchlejšiemu zanášaniu tohto telesa sadzami, v dôsledku čoho sa zvyšuje frekvencia potreby jeho opätovného čistenia, ako celkové aj náklady na servis vozidla. V tejto súvislosti je nutné zdôrazniť, že existujú rôzne metódy čistenia potrebného DPF filtra, preto je nesmierne dôležité, aby ste si po prípadnej konzultácii s renomovaným poskytovateľom takýchto služieb vybrali pre vás ten najvhodnejší spôsob.

Text: PR