Digitálky, ktoré zmenili svet

Móda

Prvé digitálne hodinky sa na trh dostali pred viac ako štyridsiatimi rokmi. Cena, za ktorú sa vtedy predávali, by sa dnes rovnala sume vyššej ako 10 000€. Za desiatky rokov sa na svete vyrobili milióny, možno až miliardy digitálnych hodiniek. My sme pre vás z tejto kopy vybrali tie najlepšie hrozienka – digitálky, ktoré znamenali prelom.

Digitálky, ktoré zmenili svet
Digitálky, ktoré zmenili svet (Foto: hodinky.sk)

Mechanické digitálne hodinky

Objavili sa v tridsiatych rokoch minulého storočia a na zobrazenie číslic využívali mechanické procesy. Mechanizmus fungoval pomocou systému koliesok s namaľovanými číslicami, ktoré sa pretočili akurát v správny čas.

Hamilton Pulsat P1

Išlo o prvé digitálky, ktoré sa dostali na trh. Prelomovým bol LED displej digitálnych hodiniek, ktorý sa skrýval za umelo vyrobeným rubínovým kryštálom. Celá paráda bola pritom „zabalená“ v 18-karátovom zlate. Hodinky sa začali predávať v roku 1972 a už o rok neskôr sa objavili v bondovke Žit a nechať zomrieť.

Casio Game-10

Začiatkom 80tych rokov minulého storočia cena digitálnych hodiniek dramaticky poklesla a výrobcom bolo jasné, že do nich musia „natlačiť“ nové funkcie, aby sa hodinky opäť stali zaujímavými pre trh. Jednými z prvých boli Casio Game-10, na ktorých bolo možné sledovať čas a súčasne hrať strieľačku Space Invaders na trojriadkovom displeji.

Timex Data Link 150

Hodinky s databázou sa prvýkrát objavili v 80tych rokoch, no neboli veľmi použiteľné, keďže po vybití bateriek sa údaje z databázy stratili. Timex tento problém vyriešil modelovou radou Data Link 150. Hodinky umožňovali prepojenie s počítačom na základe optického senzora na ich povrchu. Prenos dát prebiehal na základe blikania monitoru, ktoré koordinoval špeciálny softvér tak, aby ho hodinky mohli „prečítať“.

Casio Wrist Camera

V novom miléniu sa na trhu objavujú nové zázračné hodinky takmer každý deň. Na jeho začiatku, v roku 2002, upútali pozornosť prvé hodinky s integrovaným digitálnym fotoaparátom. Na svedomí ich mala firma Casio, no zachytávali fotografie s rozlíšením 120×120 pixelov a len v šedej farbe. Zabudovaný foťák v hodinkách zaujal, no trvale nepresvedčil. Aspoň zatiaľ…

Text:PR