Čo treba zvážiť pred uzatvorením poistky na auto?

Tipy a rady

Plánujete uzavrieť poistku na auto, no neviete sa rozhodnúť, či ju skutočne potrebujete? Pred konečným rozhodnutím sa zamyslite nad niekoľkými dôležitými záležitosťami.

Čo treba zvážiť pred uzatvorením poistky na auto?
Čo treba zvážiť pred uzatvorením poistky na auto? (Foto: Bigstockphoto)

Kedy je čas na havarijné poistenie?

V porovnaní s povinným zmluvným poistením uzavrieť havarijné poistenie nie je vašou povinnosťou. Práve preto sa mnohí zamýšľajú nad otázkou, kedy je potrebné ho uzatvoriť. Jednoducho vtedy, ak chcete svoj automobil chrániť aj pred inými poškodeniami, ako sú tie, čo vám môžu spôsobiť iní účastníci cestnej premávky. Poistka na auto sa oplatí aj pri drahých autách. Naopak nie je príliš dôležitá vtedy, ak hodnota auta je už nízka a na vozidle už v podstate nemôže vzniknúť taká vysoká škoda.

Čo kryje havarijné poistenie?

Keď už za niečo platíte, mali by ste vedieť, čo z toho budete mať. Havarijná poistka na auto bežne kryje haváriu, krádež, vandalizmus či živly. V prípade doplnkového poistenia je krytá aj batožina, úraz, sklo či náhradné vozidlo. Všetko závisí od toho, čo pri podpisovaní zahrniete do zmluvy. Poistka na auto môže kryť napríklad aj škodu, ktorá vznikne tým, že vám niekto iný nabúra auto na parkovisku a následne odtiaľ ujde.

A čo staršie auto?

Havarijné poistenie sa vám určite oplatí aj vtedy, ak vlastníte luxusnejší automobil, ktorého cena sa drží dosť dlho. V prípade starších lacnejších typoch je to už na dôkladné zváženie. Niekedy sa totiž taká poistka na auto už neoplatí a aj pri menšej škodovej udalosti sa môže poistná udalosť zhodnotiť ako totálna s vyplatením len súčasnej hodnoty vášho automobilu.

Najvýhodnejšia poistka na auto?

Na poistnom trhu všetko funguje veľmi dynamicky a rovnako aj poisťovne menia neustále podmienky aj poistné sumy. Preto si poistku každoročne overujte a kontrolujte, či náhodou nie je možné získať výhodnejšiu.

Text: PR