Ako vyberať ideálnu poľovnícku obuv?

Tipy a rady

Patríte k zodpovedným poľovníkom, ktorí dbajú o svoju výstroj? Potom určite neopomínate ani obuv. Práve tá je pre poľovníka a v zásade každého, kto sa pohybuje v lesoch, mimoriadne dôležitá. Na čo by ste pri jej výbere mali prihliadať?

Ako vyberať ideálnu poľovnícku obuv?
Ako vyberať ideálnu poľovnícku obuv? (Foto: bosp.sk)

Vodotesnosť

Vaše zamýšľané aktivity treba starostlivo analyzovať aj z hľadiska vystavenia sa vlhkosti. Väčšina lovov začína skoro ráno, v čase, kedy ranná rosa ešte nestihla vyschnúť. A v chladnom počasí nie je nič horšie, ako keď vám od rosy premoknú topánky a vy v nich máte celý deň chodiť.
Najbežnejšou ochranou voči premokaniu topánok je vodotesná membrána, všitá do obuvi. Jedná sa najmä o Gore-Tex membránu, ktorá je nepremokavá a zároveň priedušná. Podporiť by ju mali ešte lepené švy, vďaka ktorým vaša noha ostane naozaj v suchu.

Ako padnú?

Poľovnícka obuv nie je určená na bežné, každodenné nosenie, preto by ste si ju nemali skúšať s dvojicou ponožiek, ktoré nosíte napríklad do roboty. Keď testovať obuv, tak len v ponožkách, ktoré zamýšľate nosiť na lov – teda na účel, na ktorý prioritne budete tieto topánky využívať.
V tomto smere je dobré uvažovať aj o úrovni izolácie topánok. Tá sa opäť odvíja od vašej aktivity – ak číhate nehybne v posede a vaša fyzická aktivita je minimálna, oceníte obuv s väčšou mierou izolácie, ktorá vás zahreje aj pri nízkych teplotách. Ak ale pri poľovačke nachodíte kilometre lesom, vaše telo vyprodukuje viac tepla a preto zvlášť hrejivé topánky nebudete potrebovať.

Nezabúdajte na kvalitné ponožky

Ani tá najlepšia obuv vám nič nezaručí, ak si do nej neobujete adekvátne ponožky. Pracujete proti sebe, ak vsadíte na ponožky absorbujúce vlhkosť v topánke, ktorá je navrhnutá tak, aby vlhkosť odvádzala. Na trhu nájdete celý rad ponožiek, ktoré vlhkosť neabsorbujú, ale pomáhajú ju odvádzať preč. Priedušný systém topánok tento fakt len podporí a pomôže udržiavať vaše nohy v komforte a suchu.

Text:PR